Zlato: Jak se připravit na očekávanou korekci?

Autor: Richard Vrdlovec (Capital Consultant)
17.02.2021 14:25:19

Ve včerejším hovoru s klientem jsme diskutovali, jak nejlépe nastavit portfolio obsahující zlato a těžaře zlata na velmi očekávanou korekci akciových trhů. Vzhledem k ‚nose-bleeding‘ ocenění většiny aktiv a excesům docházejícím na konkrétních aktivech ('meme stocks, penny stocks, high-yield bonds', atd.) očekávají někteří zkušení investoři, jako např. Jeremy Grantham nebo Stanley Druckenmiller, propad již v následujících týdnech či měsících; jiní, např. David Rosenberg předpokládají korekci až na základě příchozích firemních výsledků, které zklamou akciové investory na druhé polovině letošního roku. Většina pak pochopitelně sleduje výnosy amerických dluhopisů v dlouhých splatnostech, které vstupují do výpočtů DCF modelů, a mohli by být spouštěčem tržního přecenění. To komentuje Eric Townsend výhradou, že nesmírně uvolněná měnová politika může bez korekce vyústit v ‚crack-up boom‘, neřízený růst cen akciových a jiných trhů.

Mají se však případného propadu akciového trhu bát i investoři do zlata?

Březen 2020 ukázal příběh, který dává smysl. Totiž že nejprve dojde k propadu na akciovém trhu, který postihne těžaře přímo a také nepřímo, přes zlato, které bude prodáváno kvůli potřebě likvidity. Teprve po počátečním šoku, ve fázi hledání bezpečných aktiv se zvedne cena zlata, těžařů a rychle poroste, jako se to stalo v dubnu až červenci.

Stejný příběh se odehrál i v roce 2008, přičemž v obou případech se jednalo z hlediska trhů o „černou labuť.“ Ovšem pokud se jedná o krátký propad, například jako v roce 1987, následovaný mírným medvědím trhem bez recese, může už být průběh jiný.

Výrazné propady, jako v letech 1929, 1937 či 2007, následovaly po období ekonomické expanze, utažení měnové politiky a zvyšujících se rizicích v bankovním sektoru. Dnes naopak FED podmínky uvolňuje a banky jsou na tom po rekapitalizaci od poslední krize lépe. Spekulativní bublina je nejvíce patrná v technologiích a kryptoměnách. Propad by tedy mohl připomínat splasknutí dot.com bubliny nebo inflační recesi let 1973-4, což byla mimochodem čísla 4 a 5 na žebříčku nejhorších medvědích trhů. V těchto případech zlato a těžaři zlata nenásledovali obecný trh a vedli si nebývale dobře.

Vzhledem k tomu, že reálné podnikové zisky příští dekády budou pravděpodobně růst pomalu, na rozdíl od inflace, bude vhodné se pro srovnání podívat na období šedesátých let. Je však třeba vzít v úvahu, že teprve 15. srpna 1971 bylo Nixnem uzavřeno „zlaté okno“ Bretton-Woodského systému, díky čemuž teprve začalo zlato (a devizy obecně) hledat své skutečné ocenění.

Pro dnešek je specifické, že ‚risk-on‘ naladění finančních trhů od poloviny roku 2020 se projevilo výprodejem na zlatu a etablovaní těžaři se obchodují za neuvěřitelně nízká P/E menší než deset. To vše za situace, kdy dolar klesá a reálné sazby na 10Y ‚treasuries‘ se pohybují pod 1% v záporu. Zlato  se stalo anti-bublinou současného akciového, dluhopisového, nemovitostního, zkrátka všeho trhu stiženého nemocí ‚TINA‘ a ‚FOMO‘.

Je možné si představit, že zlato a těžaři se nyní obchodují vůči S&P s takovým diskontem, že tržní korekce na akciích už je nemůže příliš poškodit. Následující graf ukazuje dno (v relaci k akciím), ve kterém se pohybují zhruba od roku 2014.

 

To samozřejmě není celá pravda, neboť dojde-li k výprodejům aktiv ‚across the board‘, nebudou ušetřeny ani dluhopisy. Je však docela pravděpodobné, že výprodej nebude panický, jako tomu bylo v březnu 2020, nýbrž korektivní a v očekávání zásahu centrálních bank. Nevznikne krize likvidity, dluhopisy při něm nebudou prodávány, ale budou, jak to předpokládá teorie 60:40 portfolia, nakupovány. Za neměnných inflačních očekávání, což je jistě také k diskuzi, by tak reálné úrokové míry mířili více do záporu, což by bylo ‚býčí‘ pro zlato. Cesty osudu a trhu jsou nevyzpytatelné a je tak těžké určit posloupnost, v jaké se jednotlivé pohyby kapitálu budou odvíjet. Nakonec se však po vypuštění vzduchu z bublin přesune pozornost v kontrole rizik na podhodnocené zlato, které začne v relaci k S&P i absolutně růst. Celý tento pohyb dolů i nahoru se v případě korekce následované dalším uvolněním měnové politiky (skrze kontrolu dlouhých sazeb), jak říká Mike Green, může odehrát v rychlé posloupnosti a nedat dlouhodobému investorovi šanci zaujmout správné pozice. Současně je možné, že poptávka po aktivech a růst ocenění akcií se přenese do těžařů i zlata po více než půl ročním odchýlení v míře, která budoucí výkyv více než vynahradí. V tom případě je možná lepší dlouhodobě optimální dlouhé pozice nastavit již dnes a případný výkyv na akciích, jenž se krátkodobě přenese do těžařů a zlata, ustát.

CC: Zlato a těžaři zlata nabízí na dnešní dobu unikátní poměr ‚risk-reward‘ (omezenou možnost poklesu a výraznou možnost růstu).

Zdroje: Bloomberg, Macrovoices, The Daily Gold - Jordan Roy-Byrne: Should Bulls Worry About a Market Crash

Výhrada: Vyjádřené názory nejsou investičním doporučením - obraťte se na zkušeného poradce.

Capital Consultant

Individuální správa majetku (‚wealth management‘) na mezinárodní úrovni. Uchováváme bohatství soukromým klientům i právnickým osobám. Vytváříme portfolia pro všechna období (‚all weather porfolios‘), která si povedou rozumně dobře i za nepříznivých ekonomických a tržních podmínek. Získejte individuální řešení, která odpovídají Vašim potřebám a životním situacím. Navrhneme Vám investice z širokého portfolia aktiv i produktů nejlepších mezinárodních správců (‚hedge funds‘).

Více informaci na: www.capcon.cz  twitter.com/capconcz  fb.com/capcon.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0
Diskuze k článku
18.02. 09:46  čekání na zázrak (AjRep)

Zlato online

Zlato - online graf v USD

Datum Jedn. Kurz
05.03.2021 22:12 1 unce 1 698,57 USD
05.03.2021 22:04 1 unce 1 698,48 USD
05.03.2021 21:58 1 unce 1 699,21 USD
05.03.2021 21:50 1 unce 1 699,00 USD
05.03.2021 21:44 1 unce 1 697,79 USD
05.03.2021 21:36 1 unce 1 698,49 USD
05.03.2021 21:28 1 unce 1 698,75 USD
05.03.2021 21:22 1 unce 1 698,88 USD
05.03.2021 21:10 1 unce 1 698,80 USD
05.03.2021 21:08 1 unce 1 698,95 USD

Další kurzy


Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.