Zlepšuje se poptávka po černém zlatě? Rozhodující je hospodářský růst

Autor: David Matulay (InvestingFox)
20.05.2024 10:43:05

Mezinárodní energetická agentura (IEA) revidovala svou prognózu růstu globální poptávky po ropě do konce roku 2024, přičemž ke snížení přispěly země OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) v čele s Evropou. V nejbližším období se však očekává zvýšení poptávky po této energetické komoditě, a to především v důsledku obnovení hospodářského růstu v některých velkých spotřebitelských zemích. Prognózy IEA a kartelu hlavních vývozců ropy se však rozcházejí.

Podle nejnovějšího odhadu IEA vzroste v letošním roce poptávka po černém zlatě o 1,1 milionu barelů denně, což je o 140 000 barelů méně než v původní dubnové prognóze. Za hlavní příčinu slabšího růstu se považuje zpomalení ekonomiky v zemích OECD v prvním čtvrtletí roku 2024, zejména v Evropě. Kromě toho byl na starém kontinentu i v USA zaznamenán klesající trend v používání dieselových automobilů, což naznačuje pokračující odklon od fosilních paliv v těchto světových regionech. V roce 2025 očekává IEA mírně vyšší růst poptávky o 1,2 milionu barelů denně. Naproti tomu odhady Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mají výrazně odlišné prognózy a předpovídají pro letošní rok růst o 2,25 milionu barelů denně. [1] IEA předpokládá, že tyto rozdílné pohledy budou projednány i na nadcházejícím zasedání OPEC+ na začátku června.

Pokud jde o nabídku, zpráva IEA dále uvádí, že dodávky ropy v letošním roce dosáhnou rekordní úrovně, a to až 102,7 milionu barelů denně. Nárůst nabídky bude způsoben především zvýšením produkce dodavatelů mimo OPEC+, protože kartel již na začátku letošního roku dobrovolně snížil své dodávky a za předpokladu, že tyto škrty budou pokračovat, se očekává, že jeho produkce klesne o 840 000 barelů denně. [2]

UBS očekává, že na červnovém zasedání OPEC+ bude rozhodnuto o prodloužení omezení produkce, aby byla zachována rovnováha na trhu. Organizace omezuje dodávky od roku 2022, přičemž v první polovině letošního roku se očekává snížení o 2,2 milionu barelů denně. UBS očekává, že OPEC+ prodlouží své škrty nejméně o tři měsíce kvůli nižšímu čerpání zásob ropy a vyšším úrokovým sazbám v USA. UBS dále předpokládá, že skupina přezkoumá hodnocení produkčních kapacit všech členských států, což bude důležité pro diskuse o prodloužení dohody o spolupráci. Banka zachovává mírně pozitivní výhled pro ceny ropy v nadcházejících měsících. [3]

Nejnovější týdenní údaje Úřadu pro energetické informace (EIA) o zásobách ropy v USA odhalily pokles až o 2,5 milionu barelů za týden končící 10. května, přičemž očekávaný odhad byl pokles o 400 000 barelů. Jedná se o druhý týden po sobě, kdy došlo k většímu než očekávanému poklesu zásob, což podporuje vyhlídky na zlepšení poptávky v USA, které jsou jedním z největších světových spotřebitelů ropy. Po zveřejnění informací zaznamenaly ceny červnových futures kontraktů na americkou ropu WTI ve středu mírný nárůst a celý týden se pohybovaly na úrovních více než dvouměsíčních minim. Červencový kontrakt evropského benchmarku ropy Brent sledoval podobnou trajektorii.*

Zdroj: Investing.com*

Navzdory obecně pozitivním vyhlídkám na globální růst poptávky po černém zlatě přicházejí z Číny, která je největším světovým spotřebitelem ropy, stále rozporuplné údaje. V dubnu došlo ke snížení aktivity rafinerií, když objem zpracované ropy meziročně poklesl o 4 %. Důvodem byly plánované odstávky na údržbu, které by měly pokračovat i v dalším průběhu roku. Podle agentury Bloomberg navíc čínská domácí poptávka v dubnu meziročně klesla o 3 %, což je první takový pokles od prosince 2022. Naopak průmyslová aktivita v zemi v dubnu meziročně vzrostla o 6,7 %, což je více, než se předpokládalo, a to o 5,5 %. Nedávné uvalení nových cel na čínský dovoz do USA ze strany Bidenovy administrativy však vrhá další vlnu nejistoty na hospodářský růst této výrobní velmoci a může způsobit další volatilitu na trhu s ropou.

I přes nejistotu v Číně prognózy pro nadcházející měsíce obecně ukazují na růst poptávky po ropě, zejména ze zemí OECD. Ceny ropy stále ovlivňuje rozhodnutí členů OPEC+ o dalším možném snížení produkce, které se očekává v červnu. Kromě těchto faktorů je klíčová také stabilita dodavatelských řetězců, která je stále ohrožena v důsledku probíhajících konfliktů. 

David Matulay, InvestingFox

Zdroje:

https://www.iea.org/reports/oil-market-report-may-2024

https://www.investing.com/news/commodities-news/opec-likely-to-role-over-output-cuts--ubs-3444344

https://www.investing.com/news/commodities-news/article--3440974

https://www.bnnbloomberg.ca/china-processed-less-crude-oil-with-apparent-demand-fall-most-1.2074292

https://in.investing.com/economic-calendar/chinese-industrial-production-462

https://www.investing.com/news/commodities-news/oil-prices-steady-set-for-mild-weekly-gains-amid-demand-hopes-3445371

 

[1,2,3] Výhledová prohlášení představují předpoklady a současná očekávání, která nemusí být přesná nebo jsou založena na současném ekonomickém prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Výhledová prohlášení jsou ze své podstaty spojena s rizikem a nejistotou, protože se týkají budoucích událostí a okolností, které nelze předvídat, a skutečný vývoj a výsledky se mohou podstatně lišit od těch, které jsou vyjádřeny nebo naznačeny v jakýchkoli výhledových prohlášeních.  

* Údaje z minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů.

Pozor! Tento marketingový materiál není a nesmí být považován za investiční poradenství. Údaje z minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů. Investování v cizí měně může ovlivnit výnosy v důsledku kolísání. Všechny transakce s cennými papíry mohou vést k ziskům i ztrátám. Výhledová prohlášení představují předpoklady a současná očekávání, která nemusí být přesná nebo vycházejí ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. InvestingFox je ochranná známka společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. regulované Národní bankou Slovenska.

David Matulay

David Matulay je analytikem InvestingFox. Do této společnosti nastoupil v roce 2023 jako vedoucí oddělení dealingu a portfolio manažer. Před tím získával tři roky zkušenosti jako finanční analytik v Advena Hedge Fund.

David vystudoval Průmyslovou informatiku na SPŠ Elektrotechnická v Bratislavě a Finance, bankovnictví a investování na Ekonomické univerzitě v Bratislavě. V současnosti dálkově studuje Mezinárodní a diplomatická studia na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

 

InvestingFox

InvestingFox je registrovaná ochranná známka společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s., obchodníka s cennými papíry podle rozhodnutí uděleného Národní bankou Slovenska č. OPK-2297/2007-PLP. Svým partnerům poskytuje silné zázemí díky 16 letům zkušeností na finančních trzích.

Naši specialisté nabízejí vysokou odbornost a prvotřídní služby s možností obchodovat s více než 1 000 obchodními nástroji prostřednictvím CFD derivátů. U nás si můžete být jisti, že osobní údaje, účty i vklady nebo výběry jsou chráněny přísnými standardy kybernetické bezpečnosti.

Více informací na https://investingfox.com/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře!

Zlato online

Zlato - online graf v USD

Datum Jedn. Kurz
21.06.2024 15:02 1 unce 2 360,29 USD
21.06.2024 14:56 1 unce 2 362,27 USD
21.06.2024 14:48 1 unce 2 363,88 USD
21.06.2024 14:42 1 unce 2 363,34 USD
21.06.2024 14:34 1 unce 2 363,96 USD
21.06.2024 14:28 1 unce 2 364,81 USD
21.06.2024 14:20 1 unce 2 367,31 USD
21.06.2024 14:16 1 unce 2 366,94 USD
21.06.2024 14:06 1 unce 2 367,20 USD
21.06.2024 14:00 1 unce 2 366,42 USD

Další kurzy

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.