Cena zlata trhá rekordy. Zásoby drahého kovu v českých domácnostech přesto rostou
V první polovině března překonala cena zlata poprvé psychologickou hranici tří tisíc dolarů za trojskou unci a roste dál. Nový historický rekord pokořila ve středu 19. března, kdy vzrostla na 3 045 amerických dolarů. Rekord v českých korunách drahý kov překonal již před třemi týdny. Přesto zájem českých kupujících roste.
Zlatu se daří a jeho cena láme jeden historický rekord za druhým. V polovině března překonalo hranici tří tisíc dolarů, v korunách má nejcennější kov světa své historické maximum za sebou již déle. „Rekordním dnem pro zlato v korunách byl 20. únor, kdy trojská unce stála na burze 71 100 korun. Kvůli citelnému oslabení dolaru však cena rychle klesla k 66 tisícům. Pokles ceny však netrval dlouho a současná cena trojské unce se opět blíží 70 tisícům korun. Další významnou metu představuje 3 200 amerických dolarů, na kterou by se zlato mohlo dostat do poloviny letošního roku. Poté očekáváme korekci v rozmezí 10 až 20 procent,“ předpovídá Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.
Podle odhadů se v českých domácnostech nachází přibližně 20 tun zlata. Ve srovnání s ostatními Evropany jsou jejich zásoby drahého kovu zanedbatelné. Přesto se Češi pomalu učí zlato nakupovat a zájem drobných střadatelů v současnosti roste. „Cena zlata je proměnlivá, ale z dlouhodobého hlediska vykazuje jasný vzestupný trend. S malými výkyvy bude cena zlata v rámci aktuálního osmiletého cyklu nadále stoupat přibližně do let 2027 až 2028. A právě na cenové výkyvy se již mnozí čeští kupci naučili čekat. Lidé v současné době více využívají přibližně pětiprocentní korekce ceny zlata k jeho nákupu. V České republice vzrůstá počet těch, kteří nakupují opakovaně, a zlato jim doma přibývá. To se potvrdilo i během březnového poklesu, kdy prodeje vzrostly o 100 procent. Navíc ti, kteří zlato nakoupili již dříve, zatím nejsou ochotni své zlato prodat. Zásoby zlata českých domácností tak meziročně rostou,“ uvedl Roman Pilíšek.
Drobní střadatelé, ale i velcí „hráči“ často kopírují chování centrálních bank. Zatímco světové banky navyšují své zlaté rezervy dlouhodobě, Česká národní banka (ČNB) začala drahý kov agresivněji nakupovat teprve před pěti lety. „Česká národní banka držela na konci února téměř 55 tun zlata, což je nejvíce od roku 1998. Pokud bude tempo nákupů pokračovat, budou zásoby České národní banky největší v její historii, tedy od roku 1993. Je pravděpodobné, že chování ČNB ovlivňuje i české kupující – když Česká národní banka zvyšuje své zásoby, zvyšují je i čeští střadatelé,“ uzavřel Roman Pilíšek.
Společnost ZLATÉ REZERVY s.r.o. je obchodní společností zabývající se prodejem a výkupem fyzického investičního zlata a stříbra v podobě uzančních slitků a mincí od roku 2010. Fyzické investiční zlato a stříbro jsou svým charakterem zboží, jehož cena je ovlivňována vývojem na světových trzích – držitel takovéhoto zboží je tedy vystaven riziku ztráty. Společnost pokládá služby spojené s výkupem investičního zlata a stříbra za stejně významné jako při prodeji. Je si plně vědoma skutečnosti, že každý držitel zlata a stříbra může dříve nebo později potřebovat svou investici směnit na hotovost. Společnost ZLATÉ REZERVY s.r.o. poskytuje smluvní garanci, že od svého zákazníka kdykoliv odkoupí investiční zlato a stříbro zpět.
Mgr. Roman Pilíšek je spoluzakladatelem a hlavním ekonomem společnosti ZLATÉ REZERVY s.r.o. Dále publikuje ekonomické analýzy a komentáře v médiích.Roman Pilíšek je absolventem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde se již během studia intenzivně zabýval problematikou finančních a komoditních trhů. Dále je absolventem magisterského studijního programu politologie s vedlejší specializací politická ekonomie na vysoké škole CEVRO Institut v Praze.
Příbuzné stránky
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1oz - 1 den - měna EUR
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1kg - 1 den - měna CZK
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1kg - 5 dnů - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1g - 1 rok - měna EUR
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 3 měsíce - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 2 roky - měna USD
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1oz - 2 dny - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 15 let - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1g - 3 roky - měna CZK
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1oz - 2 dny - měna EUR
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1g - 2 dny - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 3 měsíce - měna EUR
Zlato online

Datum | Jedn. | Kurz |
---|---|---|
20.03.2025 22:12 | 1 unce | 3 044,90 USD |
20.03.2025 22:06 | 1 unce | 3 044,90 USD |
20.03.2025 21:58 | 1 unce | 3 044,53 USD |
20.03.2025 21:52 | 1 unce | 3 044,68 USD |
20.03.2025 21:44 | 1 unce | 3 045,23 USD |
20.03.2025 21:38 | 1 unce | 3 045,22 USD |
20.03.2025 21:30 | 1 unce | 3 045,07 USD |
20.03.2025 21:24 | 1 unce | 3 044,45 USD |
20.03.2025 21:16 | 1 unce | 3 045,40 USD |
20.03.2025 21:10 | 1 unce | 3 045,43 USD |