Co je dnes lepší investicí – Bitcoin, nebo zlato?

Autor: Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
03.04.2025 10:27:17

Ilustrační obrázek | zdroj: CoinBank https://coinbank.cz/portal-o-kryptomenach

Investoři do kryptoměn již dlouho označují bitcoin za „digitální zlato“. Vysloužil si je díky své povaze a jedinečnosti. Nicméně aby plnohodnotně dostál svému označení, měl by zároveň fungovat jako zajištění proti výkyvům trhu a nejistotě z ní pramenící. Když porovnáme vývoj hodnoty zlata a bitcoinu, tak jsme však svědky naprosto rozdílného vývoje.

Zatím co cena zlata atakuje rekordní hodnoty, když prolomila hranici 3000 dolarů, bitcoin se vydal opačným směrem a z lednového maxima takřka 109000 dolarů se propadnul takřka o 30 %. Sice tento pokles aspoň částečně korigoval, ale stále je jeho hodnota téměř o 25 % nižší oproti rekordnímu maximu. Z těchto důvodů se nelze divit konstatování, že bitcoin stále nedospěl k takové úrovni, aby mohl být plnohodnotně označován za investiční aktivum, které je odolné vůči výkyvům trhu.

Zdá se, že zlato je na cestě vzhůru, zatímco Bitcoin, alespoň v tomto období spíše klesá. Co je tedy nyní lepší koupit? Odpověď na tuto otázku nemusí být tak zřejmá, jak se může na první pohled zdát.

Bitcoin jakožto digitální zlato, nebo technologická akcie?

Bitcoin je jedinečné digitální aktivum, které ve světě kryptoměn nemá obdoby. Ne nadarmo se kryptoměny dělí na tři druhy – stablecoiny, altcoiny a právě Bitcoin. Bitcoin má stejně jako zlato omezené množství, dostal hodnotu podle trhu a kromě platebního styku nemá zatím širšího využití. Jak tedy určit, jestli je lepší bitcoin považovat za digitální zlato, anebo má blíže spíše k technologickým akciím.

Na tuto otázku přinesla odpověď společnost WisdomTree, která v březnu 2024 publikovala komplexní analýzu korelace Bitcoinu s akciovým trhem. Výsledky analýzy leckoho mohly překvapit, když analýza ukázala, že Bitcoin je s akciovým trhem zcela nekorelovaný. Tzn., že neexistovala žádná lineární závislost mezi Bitcoinem a produkty akciového trhu. Výjimku tvořilo pár drobných časových období v roce 2012. Pro mnohé investory právě nulová korelace s akciovým trhem činila Bitcoin tak atraktivním.

V mnoha ohledech absence korelace učinila z Bitcoinu dokonalý diverzifikátor portfolia. Nejen, že Bitcoin nebyl korelován s akciovým trhem, ale nebyl korelován ani s žádnou jinou hlavní třídou aktiv. To Bitcoinu přidávalo na nepopiratelné jedinečnosti. Také to byl jeden z důvodů, který umožnil vznik burzovně obchodovaných fondů s bitcoiny, díky čemuž se mohl dostat mezi další investiční aktiva na burze. Netrvalo dlouho a Wall Street myšlence Bitcoinu jakožto potenciálnímu zajištění proti ekonomické nejistotě a volatilitě trhu také uvěřil.

Ilustrační obrázek | zdroj: 123rf.com https://cz.123rf.com/photo_85351829_bitcoin-digital-currency-futuristic-digital-money-technology-worldwide-network-concept-vector.html

Vznik korelace mezi BTC a Nasdaq

Letošní rok je však v lecčem jiný. Bitcoin se oprostil od minulých let a začíná se čím dál více chovat jako technologické akcie. Nebo alespoň kopíruje vývoj jejich hodnot. Možná se jedná jen o dočasný trend, ale množí se stále více statistických důkazů, které aktuální trend potvrzují. Podle březnové analýzy jedné z největších britských bank, Standard Chartered, došlo od začátku roku 2025 k výraznému posunu v korelaci mezi Bitcoinem a indexem technologické burzy Nasdaq.

V lednu, kdy byl Bitcoin na svém historickém cenovém maximu, dosáhla korelace hodnoty až 0,8 bodu, což značí výraznou závislost. Po cenovém propadu se korelace propadla na 0,5 bodu. I tato hodnota však znamená velkou závislost. Jaká to změna oproti roku 2024, kdy Bitcoin a Nasdaq nebyly vůbec korelované. Navíc se zdá, že Bitcoin ztratil korelaci se zlatem, když aktuálně vzájemná korelace dosahuje jen 0,2 bodu. Tzn., že aktuálně mezi Bitcoinem a zlatem není žádná závislost. A co víc, i když je nyní korelace 0,2 bodu, tak na začátku roku byla dokonce nulová.

Na jednu stranu se tyto rozdíly mohou zdát nepatrné, ale při vědomí, že se korelace pohybuje na škále od 0 do 1, tak jsou takové hodnoty pro investory významné. Vypovídají o tom, že momentálně Bitcoin může ztrácet pozici bezpečného investičního aktiva. Na druhou stranu, jak je již patrné z analýz, se korelace v průběhu času mění. Nyní je Bitcoin ve fázi, kdy jeho hodnota reaguje na vývoj technologických akcií na burze Nasdaq. Jednoduše řečeno, pokud technologické akcie klesnou, klesne i Bitcoin. A pokud akcie technologických firem porostou, poroste i Bitcoin.

Za této situace tak objektivně vyvstávají otázky, jak může být Bitcoin digitálním zlatem, když se zlatem přestal korelovat? Nebo, proč cena Bitcoinu klesá, když roste cena zlata a stejně jako zlato má být investičním aktivem, které je zajištěním proti ekonomické nejistotě? Zdá se tak, že jakýkoliv argument, který by mohl momentálně podpořit tezi, že Bitcoin je digitálním zlatem, se nyní jeví jako lichý.

Jak se bude trh vyvíjet a kam směřovat ve zbytku roku 2025?

Dříve bylo hybnou silou Bitcoinu dění v Číně. Po tamním zavedení restrikcí v roce 2021 se hlavní jádro kryptografické komunity přesunulo do Spojených států Amerických. Proto jakékoliv dění v tomto státě má tak výrazný vliv na vývoj hodnot jednotlivých kryptoměn. Mnozí investoři do Bitcoinu jsou pochopitelně až posedlí nejnovějšími makroekonomickými daty z USA, aby mohli alespoň částečně odhadovat, jak se bude Bitcoin vyvíjet v budoucnu.

Donald Trump se rozhodnul jít cestou nátlaku a započal mezi USA a v podstatě zbytkem světa celní válku. Potenciální dopad rozsáhlých plošných cel a všelijakých recipročních odvet je stále velmi neznámý. Někteří odborníci dokonce bijí na poplach, že takový styl vládnutí může uvrhnout americkou ekonomiku do recese. Když by se k tomu přidal růst cen v příčinné souvislosti s odvetou za zavedená cla, mohly by samotné USA utrpět až devastující porážku. USA by se mohly dostat do obdobné situace, ve které byly už v 70. letech, kdy stagflace ekonomiky byla na denním pořádku.

Pokud by se investoři řídili jen čistou logikou, dali by přednost zlatu před Bitcoinem. Hrozba velké celní války je totiž velká. Ale pokud se investoři domnívají, že se více méně jedná o populismus a silácká gesta a nakonec dostane přednost vzájemná dohoda před obchodní válkou, investují do Bitcoinu. Díky dohodě může ekonomika USA teoreticky začít rychle růst, což by se pozitivně promítlo do hodnoty Bitcoinu.

Výkonnost zlata vs. výkonnost Bitcoinu v roce 2025

Zásadní otázka, kterou by si měl investor položit ještě předtím, než se do nějaké investice pustí, je, jakou výkonnost bude vybrané investiční aktivum mít. Pokud bude investor uvažovat o investici buď do zlata, nebo do Bitcoinu, měl by si odpověď na otázku, jestli bude mít větší zhodnocení zlato, nebo Bitcoin. Po zodpovězení této otázky by si měl být ještě vědom svého sklonu k riziku a až na základě těchto dvou faktorů přistupovat k samotné investici.

Je možné, že investor s nízkým sklonem k riziku bude raději investovat jen do zlata, zatím co jiný investor svou investici v nějakém poměru rozdělí. Nedá se paušalizovat chování investorů, ale dají se kvantifikovat případné výnosy z jednotlivých investic, případně se dají na základě ekonomických ukazatelů a historického vývoje predikovat budoucí vývoje hodnoty ať už zlata, nebo Bitcoinu.

Třeba globální investiční společnost, Goldman Sachs, na základě nejnovějších ekonomických údajů předpovídá, že zlato by mohlo do konce roku 2025 vzrůst o dalších 10 % a posílit až na hodnotu 3300 dolarů za trojskou unci. Zlato je tak ideální variantou pro konzervativní investiční portfolio.

Ilustrační obrázek | zdroj: 123rf.com https://cz.123rf.com/photo_12703856_bank-vault-and-lots-of-gold-bars.html

Jenže Bitcoin již mnohokrát dokázal, že dokáže o 10 a více procent vzrůst jen během jediného 24, potažmo 48hodinového obchodního období. Na druhou stranu o úplně stejně procentuálně vysoké zisky dokáže za jednodenní, či dvoudenní interval také přijít. Důvodem je vysoká volatilita, která panuje na kryptoměnovém trhu. Každopádně historická data ukazují, že 10% zhodnocení je pro Bitcoin velmi nízko nastavená laťka.

Dosáhne ještě letos BTC na 200000 dolarů?

Podle Geoffreye Kendricka, ředitele výzkumu digitálních aktiv britské nadnárodní banky Standard Chartered, by hodnota Bitcoinu na konci roku 2025 mohla atakovat hodnotu 200000 dolarů. Tento odhad pramení z analýzy, kterou banka zpracovala ve spolupráci s agenturou Bloomberg. Pokud by se analýza naplnila, jednalo by se o více než 100% zhodnocení. Také historické záznamy dokazují, že trojciferné roční výnosy nejsou pro Bitcoin žádný problém.

I když se zlato zdá být v tuto chvíli zřejmou a logickou investicí, bylo by chybou Bitcoin hned odstavit na druhou kolej. A to i navzdory faktu, že se Bitcoin stále více chová jako technologická akcie. Z historie víme, že jeho roční zhodnocení se pohybuje v tří, dříve i čtyřciferných hodnotách. Takovou výnosnost nemá žádné jiné investiční aktivum. Je tak více než pravděpodobné, že do konce roku 2025 Bitcoin předčí zlato, co se výše zhodnocení týče.

Informace obsažené v tomto článku neslouží jako investiční rady. Jsou jen pro informační účely.

 


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/


Zlato online

Zlato - online graf v USD

Datum Jedn. Kurz
04.04.2025 10:38 1 unce 3 081,98 USD
04.04.2025 10:32 1 unce 3 084,91 USD
04.04.2025 10:24 1 unce 3 084,74 USD
04.04.2025 10:18 1 unce 3 088,15 USD
04.04.2025 10:10 1 unce 3 092,25 USD
04.04.2025 10:04 1 unce 3 090,98 USD
04.04.2025 09:56 1 unce 3 094,55 USD
04.04.2025 09:48 1 unce 3 094,11 USD
04.04.2025 09:42 1 unce 3 095,75 USD
04.04.2025 09:36 1 unce 3 096,72 USD

Další kurzy


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.