Broker Trust: Než vsadíte na zlato aneb plusy a minusy investování do žlutého kovu

Autor: Tisková zpráva (Tisková zpráva)
21.05.2025 15:29:50

Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta i slábnoucí dolar jsou důležité faktory, které hrají růstu ceny žlutého kovu do karet. Co ale zvážit, než se člověk nechá strhnout zlatou horečkou?

Zlato slouží jako prostředek uchování hodnoty již více než 5 000 let. Investování do drahých kovů, zejména zlata a stříbra, je mezi drobnými investory, včetně seniorů, čím dál populárnější. Někdy se však v praxi setkávám s nepřiměřenými až nereálnými očekáváními na stranách kupců. Drahé kovy slibují stabilitu v nejistých časech, ale jako každá investice mají svá úskalí,“ říká Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

Dát peníze do zlata by měl člověk, když to dává smysl jeho dlouhodobé investiční strategie, a ne proto, že se o zlatu (nebo jakémkoliv jiném aktivu) mluví na každém rohu. To jsou naopak chvíle, kdy může být cena blízko momentálního vrcholu a na místě je velká obezřetnost. I zlato dokáže připravit svým majitelům perné chvíle, třeba mezi lety 20122015 se jeho kurz propadl o více než 40 procent.

 

Všeho s mírou

Je mýtus, že by bylo zlato čistě konzervativní investicí. Může posloužit dobře v dobách nejistoty a vyvážit jiná aktiva jako akcie a dluhopisy, ale nemělo by tvořit dominantní složku portfolia. Vždy záleží na individuální situaci klienta, ale obecně by mělo být zlato zastoupeno v rozmezí od 5 do 15 % hodnoty portfolia,“ říká Adam Trávník, ředitel poradenské společnosti Friends Forever.

  FYZICKÝ KOV ETF FUTURES AKCIE TĚŽAŘŮ
Forma investice Fyzická (mince, slitky) Virtuální (podíl ve fondu) Kontrakt Podíl ve firmě
Likvidita Nižší (prodej trvá déle) Vysoká (burza) Vysoká (burza) Vysoká (burza)
Riziko Nižší
Kolísání ceny, krádež
Střední
Kolísání ceny, protistrana
Vysoké
kolísání ceny +
pákový efekt
Vysoké Firma trh
Náklady Prémie + skladování Minimální Marže + poplatky Minimální
Reálné vlastnictví zlata Ano Ne (zajištěno fondem) Nevlastníte kov, ale obchodní kontrakt k budoucímu prodeji či nákupu zlata, který nemusí být realizován Nevlastníte zlato, ale podíl v těžařské firmě

Investice do drahých kovů nemusí proběhnout jen nákupem investičních mincí nebo slitků. Na burzách se jak zlato, tak stříbro obchodují také ve své „papírové“ podobě ve formě ETF (burzovně obchodovaných fondů), futures kontraktů či akcií firem těžících zlato nebo stříbro. Hlavní výhody a nevýhody obou typů investic ukazuje tabulka výše.

 

Vyšší náklady u fyzického zlata

Obecně lze říct, že výhodou nákupu fyzického kovu je přímé vlastnictví slitků či mincí, které je možné v případě nutnosti snadno transportovat. Nicméně jejich pořízení je spojeno s vyššími náklady i nároky na bezpečné skladování i nižší likviditou, když je chcete prodat. Zpravidla si musíte najít kupce sami, pokud zlato nevykupuje společnost, která vám ho prodala. Investici znevýhodňuje ještě prémie – rozdíl mezi cenou zlata na trhu a cenou, za kterou vám ho obchodník prodá (nebo ho naopak vykoupí).

„Investice do fyzického zlata ve formě slitků a mincí se kvůli prémii, kterou si prodejci účtují, podstatně prodraží. U slitků s nízkou gramáží nebo mincí bývá prémie skutečně velmi vysoká, někdy i desítky procent. Aby se transakce vyplatila, musí cena zlata po nákupu podstatně vzrůst. Vhodnější alternativou tedy mohou být investice do větších slitků, které mají nižší prémii,“ říká Adam Trávník.

V každém případě je kvůli bezpečnosti kupovat fyzické zlato pouze od certifikovaných a zavedených obchodníků, kteří ideálně garantují i následný výkup. Vyhněte se internetovým bazarům a různým inzerátům na „neodolatelné“ nabídky z poštovních či e-mailových schránek. Ze sběratelských mincí mají smysl zpravidla jen ty od renomovaných mincoven s omezeným nákladem a jasnou investiční hodnotou. Vyhněte se předraženým edicím z letáků nebo mincím bez certifikátu.

 

Pozor na cetky z letáků

Historicky hodnotné mince není důvod nabízet prostřednictvím letáků do schránky za údajně neuvěřitelně výhodné ceny. Po historicky hodnotných mincích se zapráší i bez reklamy. Stejně tak bych se vyhnul v poslední době často nabízeným papírově tenkým zlatým mincím. Je zde velké riziko nekvality, případně padělku. Často jde skutečně o bezcenné cetky,“ dodává Václav Pech.

Výhodou papírové formy investování do zlata je snadnost pořízení a vysoká likvidita. Od okamžiku, kdy se rozhodnete koupit nebo prodat, uplyne do realizace pouze pár kliknutí myši nebo doteků displeje vašeho telefonu. Výhodou jsou i relativně nízké poplatky za pořízení, nemusíte zároveň řešit náklady na bezpečné uskladnění. Na druhou stranu se ztrácí pro některé tolik důležité kouzlo fyzického, lehce transportovatelného platidla. A nutno dodat, že futures kontrakty a akcie těžařských společností patří co do volatility k vysoce rizikovým aktivům. Zejména při využití pákového efektu, který zisky i ztráty násobí.

Pro méně zkušené investory by měly být zejména futures kontrakty a do jisté míry i samostatné akcie těžařů v jejich vlastním zájmu s velkou výstrahou. Ve své praxi jsem zažil nejeden případ, kdy začátečníci na své investici do futures kontraktů, jemně řečeno, nevydělali,“ upozorňuje Václav Pech.

 

Zlatá střední cesta

Pokud přemýšlíte, jak do zlata investovat efektivně a bezpečně, zlatou střední cestou mohou být právě ETF a další fondy, které investici vhodně rozloží. Tyto fondy vám umožní snadno a rychle investovat do zlata s nízkými náklady a vysokou likviditou, aniž byste se museli starat o fyzické skladování a bezpečnost.

Je třeba zdůraznit, že zlato by nemělo být kupováno impulzivně, zvláště v době, kdy jeho cena prudce stoupá a láká ke spekulativním nákupům. Nejlepší strategií pro většinu investorů je průběžné a pravidelné nakupování zlata v menších objemech. Tento přístup snižuje riziko špatného načasování trhu a pomáhá budovat stabilní a vyvážené portfolio,“ dodává Adam Trávník.

K článku zatím nejsou žádné komentáře!


Zlato online

Zlato - online graf v USD

Přehled mincoven, sérií a názvů



Datum Jedn. Kurz
23.06.2025 14:08 1 unce 3 377,13 USD
23.06.2025 14:02 1 unce 3 380,02 USD
23.06.2025 13:54 1 unce 3 378,21 USD
23.06.2025 13:48 1 unce 3 377,88 USD
23.06.2025 13:40 1 unce 3 377,06 USD
23.06.2025 13:34 1 unce 3 376,95 USD
23.06.2025 13:26 1 unce 3 377,23 USD
23.06.2025 13:20 1 unce 3 376,48 USD
23.06.2025 13:12 1 unce 3 372,24 USD
23.06.2025 13:06 1 unce 3 370,22 USD

Další kurzy


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.