Městská památková rezervace Štramberk na nové zlaté minci ČNB
Česká národní banka (ČNB) vydává zlatou minci v nominální hodnotě 5 000 Kč s motivem města Štramberk. Mince je součástí tematického cyklu Městské památkové rezervace, v prodeji je od 27. května 2025.
Výtvarná podoba mince vzešla z umělecké soutěže. Na základě doporučení odborné komise vybrala bankovní rada ČNB k realizaci návrh Veroniky Prokopové. Její dílo zaujalo čistým ztvárněním a precizní koláží nejvýznamnějších památek města. Odborným poradcem komise byl tajemník městského úřadu Štramberk Oldřich Škrabal.
„Díky důsledné péči o památky a respektu k tradici patří město Štramberk k nejcennějším městským památkovým rezervacím v České republice. Význam a hodnotu tohoto místa právem oceňuje vydáním zlaté mince i Česká národní banka,“ říká členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
Na lícní straně mince je ztvárněná nástěnná malba interiéru Jaroňkovy útulny u štramberské věže Trúba, která je umístěná v horní části mincovního pole nad heraldickými zvířaty z velkého státního znaku. Na rubovou stranu mince autorka umístila koláž nejvýznamnějších památek městské památkové rezervace Štramberk reprezentovaných novorenesanční kašnou, kostelem sv. Jana Nepomuckého, přízemním domem s novobarokním štítem a zříceninou hradu Strallenberg s válcovou věží Trúba.
ČNB nechala vyrazit celkem 12 800 kusů (3 800 ks v běžné kvalitě a 9 000 ks ve špičkové kvalitě) mince ze zlata o ryzosti 999,9. Váží půl unce, tedy 15,5 gramu, a v průměru má 28 milimetrů. V prodeji bude ve dvojím provedení – běžném a špičkovém, které se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Mince špičkové kvality se vyznačují vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem a hladkou hranou. Mince běžné kvality jsou celé matované a mají vroubkovanou hranu.
Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince vyrazila Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou a lze je zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej sběratelského materiálu veřejnosti nezajišťuje.
Zlatá mince s motivem města Štramberk je devátá v pořadí z cyklu Městské památkové rezervace. Svoji minci už mají Cheb, Jihlava, Mikulov, Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc a Moravská Třebová. V letošním roce se cyklus pro období 2021–2025 uzavře v pořadí desátou mincí s motivy města Tábor. Celý emisní plán mincí a bankovek je k dispozici na webu ČNB.
Městská památková rezervace Štramberk
Horské město Štramberk v Moravskoslezském kraji je perfektním spojením architektonického dědictví, živých tradic a malebné přírody. Jeho historické jádro, které bylo v roce 1969 vyhlášeno městskou památkovou rezervací, charakterizují měšťanské domy, novorenesanční kašna nebo kostel sv. Jana Nepomuckého. Neodmyslitelnou součástí města jsou také úzké klikaté uličky lemované původními roubenými chalupami a majestátní zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba, která dotváří jeho nezaměnitelnou siluetu.
Kromě památek město Štramberk proslavil i cukrářský výrobek – perníkové „štramberské uši“, které zde pečou již dlouhá staletí v upomínku na legendární vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem 8. května 1241, v předvečer Nanebevstoupení Páně.
Jaroslav Krejčí
mluvčí ČNB
Fotografie mince ke stažení
Příbuzné stránky
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1kg - 1 den - měna CZK
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1kg - 5 dnů - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 100g - 3 měsíce - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1g - 1 rok - měna EUR
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 100g - 2 dny - měna CZK
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1oz - 2 dny - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 15 let - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1g - 3 roky - měna CZK
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1oz - 2 dny - měna EUR
- Zlato - aktuální cena zlata, graf vývoje ceny zlata 1g - 2 dny - měna CZK
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 3 měsíce - měna EUR
- Zlato - ceny a grafy zlata, vývoj ceny zlata 1oz - 1 rok - měna EUR
Zlato online

Datum | Jedn. | Kurz |
---|---|---|
28.05.2025 22:10 | 1 unce | 3 296,58 USD |
28.05.2025 22:04 | 1 unce | 3 295,78 USD |
28.05.2025 21:56 | 1 unce | 3 297,23 USD |
28.05.2025 21:50 | 1 unce | 3 295,48 USD |
28.05.2025 21:42 | 1 unce | 3 296,81 USD |
28.05.2025 21:36 | 1 unce | 3 295,37 USD |
28.05.2025 21:28 | 1 unce | 3 296,67 USD |
28.05.2025 21:22 | 1 unce | 3 297,50 USD |
28.05.2025 21:14 | 1 unce | 3 297,33 USD |
28.05.2025 21:08 | 1 unce | 3 301,09 USD |