Závislost na Číně: Kovy vzácných zemin jako nové zlato globálního průmyslu

Autor: Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
06.06.2025 11:08:18

Ve světě, kde se technologické fenomény dostávají do popředí, roste význam surovin známých jako kovy vzácných zemin. Neodym, praseodym, dysprosium nebo terbium možná zní exoticky, ale bez nich by nejezdily žádné elektromobily, nelétaly by bojové stíhačky a nenabíjeli bychom si své chytré telefony. Zatímco investoři rádi sledují cenovky technologických titulů, skutečný boj se odehrává o to, kdo ovládne tuto základní surovinovou desku technologií, a prozatím je odpověď jasná.

Čína: Tichý monopolista

Podle dostupných údajů, které zprostředkovala americká geologická služba, Čína pro rok 2024 kontrolovala 69 % světové těžby vzácných zemin a téměř polovinu světových zásob. Mezinárodní energetická agentura k této statistice přidala a ve svém prohlášení zdůraznila, že 90 % rafinace čtyř klíčových magnetických prvků je také pod kontrolou Číny. V přímé úměře k těmto číslům pochopitelně roste vyjednávací síla Číny. V dubnu a prosinci loňského roku dominantní země zavedla nová vývozní omezení na sedm kovů vzácných zemin, včetně terbia a ceru, jež se používají hlavně v elektromobilech a vojenském vybavení.

Nová povolení

Poslední informace však naznačují určité uvolnění situace, které nastalo jen několik dní po obchodním příměří mezi Čínou a USA. Dne 5. května 2025 informoval čínský zpravodajský portál Caixin o licenčních povoleních pro tři přední společnosti na vývoz magnetů vzácných zemin.

Automobilky ve stínu surovinové nerovnováhy

Výrobci elektromobilů se kromě geopolitického soupeření potýkají také s neměnnými konstrukčními a technickými požadavky. Konvenční jednomotorové bateriové elektrické vozidlo (BEV), obsahující 1,7 kg magnetických součástí, vyžaduje přibližně 550 gramů kovů vzácných zemin, zatímco hybridní vozidlo založené na baterii NiMH může obsahovat až 4,5 kg kovů vzácných zemin, zejména lanthanu.

Pro lepší pochopení problematiky je nutné tyto hodnoty porovnat se spalovacími vozy. V této kategorii je výskyt vzácných zemin pouze 140 gramů, což jasně ukazuje, že přechod na elektromobilitu prohlubuje závislost Západu na Číně.

Problém se vzácnými zeminami se navíc netýká pouze osobních automobilů. Každá stíhačka F-35 potřebuje více než 400 kg kovů vzácných zemin, což z těchto surovin dělá i strategickou záležitost ve zbrojním sektoru.

Recyklace jako naděje

Spojené státy si jsou těchto rizik dobře vědomy a první kroky k vyrovnání sil byly podniknuty v září loňského roku, kdy investovaly 4,2 milionu USD do startupu s názvem Rare Earth Salts. Snaží se extrahovat kovy vzácných zemin z vyřazených produktů, jako jsou zářivky. Toyota naopak vyvíjí alternativní technologie s nižším obsahem vzácných prvků. 

Pomalý proces

Druhým, částečně pozitivním faktorem je, že první generace BEV se brzy začne recyklovat, což by mohlo potenciálně vytvořit nový tok surovin. Problém? Recyklace je energeticky náročná, nákladná a pomalá, což znamená, že úplná nezávislost z hlediska dostupnosti surovin je ještě daleko. Recyklací baterií se samozřejmě zabývala i Evropská unie, která stanovila, že do konce roku 2025 by měla účinnost recyklace dosáhnout 65 %, přičemž do konce roku 2030 by se tato úroveň měla zvýšit na 70 %. [1] Hodnoty se mohou na první pohled zdát vysoké, ale dobrou zprávou je, že společnosti jako Hydrovolt, jejichž zbývající akcie koupila společnost Nork Hydro, již nyní dosahují podle zástupců společnosti recyklační účinnosti 95 %.

Pro investory

Zatímco v současné době je pozornost investorů zaměřena především na vývoj obchodních tarifů, dalším rizikem, a zároveň příležitostí, je závislost západních zemí na Číně. Společnosti, které dokážou zajistit stabilní alternativní zdroje kovů vzácných zemin, investovat do recyklace nebo vyvinout nové složení baterií, mají na své straně rozhodně konkurenční výhodu. Pro investory to znamená sledovat nejen designéry a výrobce elektromobilů, ale také těžební společnosti nebo startupy zabývající se recyklační technologií.

Olívia Lacenová, analytička Wonderinterest Trading Ltd.

[1] Výhledová prohlášení jsou založena na předpokladech a současných očekáváních, která mohou být nepřesná, nebo na současném ekonomickém prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Ve světě finančních trhů začínala na oddělení sales, kde se věnovala klientům obchodujícím prostřednictvím CFD certifikátů. Fascinoval ji zejména svět akcií a komodit, kterým se chtěla věnovat podrobněji. Rok a půl strávila psaním odborných článků na tuto tématiku v redakci Hospodářských novin. Momentálně se zabývá analytickou činností, kde se věnuje hlavně trhům s komoditami a vývoji drahých kovů, které ve fyzické podobě považuje za nejlepší formu zajištění majetku proti nejistotě.



Váš úspěch je pro nás prioritou, a proto ke klientům přistupujeme individuálně. Společnost Wonderinterest Trading Ltd tvoří tým nejlepších odborníků a vyškolených profesionálů, kteří jsou připraveni poskytnout vám pomoc při vstupu do světa investic tím správným způsobem - cestou k úspěchu. Wonderinterest Trading Ltd je kyperská investiční společnost (CIF), která je regulována a dohlížena Kyperskou komisí pro cenné papíry (CySEC) s licencí číslo 307/16. Poskytuje klientům obchodní příležitosti v dynamickém prostředí globálních trhů.

Více informací na https://www.wonderinterest.com/

K článku zatím nejsou žádné komentáře!


Zlato online

Zlato - online graf v USD

Přehled mincoven, sérií a názvů



Datum Jedn. Kurz
23.06.2025 13:48 1 unce 3 377,88 USD
23.06.2025 13:40 1 unce 3 377,06 USD
23.06.2025 13:34 1 unce 3 376,95 USD
23.06.2025 13:26 1 unce 3 377,23 USD
23.06.2025 13:20 1 unce 3 376,48 USD
23.06.2025 13:12 1 unce 3 372,24 USD
23.06.2025 13:06 1 unce 3 370,22 USD
23.06.2025 12:58 1 unce 3 367,17 USD
23.06.2025 12:52 1 unce 3 365,81 USD
23.06.2025 12:44 1 unce 3 366,49 USD

Další kurzy


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.